Ekonomi

AMB’nin bir sonraki adımı belirsiz

Almanya’nın Mannheim kentindeki ZEW Enstitüsü’nde konuşan Schnabel, “Bir sonraki toplantıda ve özellikle sonraki toplantılarda neye karar vereceğimizi söyleyemem. Bankacılık sektöründeki sorunlarla durum daha da karmaşık hale geldi.” değerlendirmesini yaptı.

Schnabel, toplantı öncesinde geleceğe yönelik verileri incelemenin ve belirsizliğin bankacılık sektörü kredilerine etki edip etmeyeceğini görmenin daha değerli hale geldiğini belirtti.

4 Mayıs’ta açıklanacak faiz kararında 25 veya 50 baz puanlık artış seçenekleri öne çıkıyor ancak ECB üyeleri arasında bir sonraki adım konusunda görüş birliği yok. Birçok üye, ABD ve İsviçre’de bankacılık sektörünü sarsan krizin etkilerini görmek için yeni bilgileri bekleyeceklerini söyledi.

Goldman Sachs, bankacılık krizinde suların yatışmasının ardından son politika faizi beklentisini yüzde 3,75 olarak güncelledi. Yatırım bankası, Silikon Vadisi Bankası’nın (SVB) bu yılın başlarında çöküşünün ardından nihai politika faizi beklentisini yüzde 3,5’e indirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu