Ekonomi

Çin Başbakanı Li Qiang, IMF Direktörü Georgieva ile Görüştü

PEKİN, 2 Eylül (Xinhua) — Çin Başbakanı Li Qiang, Pekin’de Uluslararası Para Fonu (IMF) Direktörü Kristalina Georgieva ile bir araya geldi. Cuma günkü toplantıda iki taraf işbirliğini güçlendirme sözü verdi.

Çin ekonomisinin bu yıl sürdürülebilir toparlanma eğilimini sürdürdüğünü kaydeden Li, Çin’in reform ve dışa açılmaya bağlı kalarak politika uyumunu güçlendirmeye ve ekonomik büyümeyi teşvik etmeye devam edeceğini söyledi.

Çin Başbakanı, ülkenin özel girişimler için kalkınma ortamını optimize edeceğini, dış ticaretin ölçeğini ve yapısını iyileştireceğini ve yabancı sermayeyi çekmek ve kullanmak için daha fazla çaba göstereceğini söyledi.

Li, ülkenin kendine güvendiğini ve sürdürülebilir ve sağlam ekonomik kalkınmayı destekleme yeteneğine sahip olduğunu kaydetti.

Çin’in IMF ile iş birliğini derinleştirmeye ve IMF’ye küresel yönetişimde önemli bir rol oynamaya devam etmesi için bir temel sağlamaya istekli olduğunu kaydeden Li, IMF’nin 16. genel kota değerlendirmesinin anlamlı sonuçlar vermesini umduğunu söyledi.

Başbakan, IMF’yi korumacılığa ve bağları kesmeye ve koparmaya yönelik her türlü girişime karşı çıkmaya, ekonomik küreselleşmeyi ve serbest ticareti savunmaya, küresel sanayi ve tedarik zincirlerinin istikrarlı ve olaysız akışını sürdürmeye ve gelişmekte olan piyasaları temsil etmeye, seslendirmeye ve etkilemeye çağırdı. Gelişmekte olan ülkeler devletlerarası ilişkilerde. büyüme umudunu dile getirdi.

Çin’in borç konularında IMF’nin rolünü desteklemeye devam edeceğini kaydeden Li, tüm tarafların ortada buluşarak gelişmekte olan ülkeleri somut eylemlerle desteklemesini umduğunu belirtti.

Çin’in dünya ekonomik büyümesinin üçte birine katkıda bulunduğunu hatırlatan Georgieva, IMF’nin Çin’in ekonomik büyümeyi teşvik etmek için attığı somut adımları takdir ettiğini, Çin’in düşük ve orta gelirli ülkelerin yanı sıra kalkınmasına da yardımcı olduğunu söyledi. savunmasız durumda olanlar ve küresel ekonomik büyümeyi başarmak. Oynadığı liderlik rolünü takdir ettiğini söyledi.

IMF’nin Çin ile iş birliğini ilerletmeye istekli olduğunu kaydeden Georgieva, tüm tarafları küresel tedarik zincirlerini istikrarlı ve sorunsuz tutarak parçalanma risklerini azaltmaya çağırarak, IMF’nin genel kota değerlendirmesinde olumlu sonuçlar elde etmeye çalışacağını belirtti.

Çin Başbakan Yardımcısı He Lifeng de Cuma günü Georgieva ile bir araya geldi. İkili, mevcut uluslararası ekonomik ve mali durumun yanı sıra IMF ile ilgili diğer değerli konular hakkında görüş alışverişinde bulundu.

haber-yahyali.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu