Ekonomi

Hazırlıklarını tamamlayan balıkçılar, yeni sezonda palamut avı için can atıyor.

Hazırlıklarını tamamlayan balıkçılar, yeni dönemde palamut avcılığı için can atıyor.

GİRESUN Yeni av sezonu için bakım ve onarımlarını sürdüren balıkçılar, geçen yıl bol olan palamutun bu döneme ait pek bir belirti göstermediğini söyledi.

Yeni av sezonunun başlamasına bir aydan az bir süre kala balıkçılar yelken açmak için son hazırlıklarını yapıyorlar. Giresun’un Piraziz ilçesindeki Su İşleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, önümüzdeki günlerde palamut için denize açıklama yapmak için bekleyen kıyı balıkçılarının hayal kırıklığına uğradığını belirterek, geçtiğimiz günlerde bol miktarda yakalanan palamutun balık olduğunu söyledi. dönem, yeni avlanma dönemi öncesi ortaya çıkmadı.

Yeni av döneminden ümitsiz olduklarını dile getiren Arslan, “Hazırlıklarımızda son aşamaya geldik. Teknelerin bakımı ve ağların balıklara göre bakımı yapıldıktan sonra teknelerimizi suya indirip bekleyeceğiz. sonraki dönem.Ancak bir sonraki av döneminden umutlu değiliz.Çünkü daha çok palamutlu dönemde başarılı olduk.İşaretler kendini gösterecekti ama biz göremedik.Geçen yıl adalara giden kıyı balıkçıları bu sıralarda çapalar günde 200-300 kilo palamut avlıyordu maalesef bu yıla baktığımızda palamutun rastgele bir yerden çıkmadığını bekliyoruz palamut erken çıkarsa çıkmasını bekliyoruz. O dönemin bol olduğunu dile getiren Ersoy, “Özellikle Batı Karadeniz’de bol miktarda yakalandı. Bu nedenle palamut için umutlarımız bu sezon her geçen gün azalıyor. Palamut olmadığında balıkçılarımız erkenden hamsi avlayacak. Bu nedenle erken başlayacak olan hamsi sezonu aralık ayına yetişemeyecek” dedi.

Balıkların yumurtlama döneminde avlanma tamamen yasaklanmalıdır.

Karadeniz’deki balık popülasyonunun artması için yumurtlama ve gelişme döneminde avlanmanın yasaklanması gerektiğini kaydeden Arslan, “Karadeniz’de balık çeşitliliği ve bolluğu her geçen gün azalıyor. göçmen balıklar “Bu sebeple 1 ay 1.5 ay bu yumurtlama döneminde bir yasak uygulayalım ve yumurtlayalım. Yumurtlama döneminde amatör balıkçılar, kıyı balıkçıları, ağlı balıklar ve İstanbul Boğazı’ndaki balıklar avlanır. Ondan sonra Karadeniz’de balıklar azalıyor diye şikayet ediyoruz. Buna karşı mutlaka önlem almalıyız.” diye konuştu.

canakcihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu