Haber

Malcolm X Suikastı Hakkında Yeni Bilgiler Ortaya Çıktı

ABD’de 58 yıl önce New York’ta sivil haklar savunucusu Malcolm X’in ölümüyle ilgili ilk kez konuşan tanık, suikastla ilgili yeni bilgilere sahip olduğunu ifade etti.

CBS News’in haberine göre “yıldız tanık” olarak anılan Mustafa Hassan, Salı günü düzenlediği basın toplantısında Malcolm X suikastıyla ilgili ilk açıklamaları yaptı.

Hassan, Malcolm X’in Audubon Balo Salonu Konferans Salonunda suikasta kurban gittiği gece, siyahi liderin koruma grubunda görev başında olduğunu belirtti.

Yeminli ifadesini okuyan Hasan, suikasttan sonra iki kez silahlı adam gördüğünü söyledi. “Görevlendirildiğim koridordan çıkışa doğru koşan bir kişi gördüm” dedi.

Daha sonra aynı kişinin Malcolm X taraftarları tarafından dövüldüğünü gördüğünü söyleyen Hassan, “Bizimle mi?” diye sorduklarını ve bu arada Malcolm X taraftarlarını bu kişiden uzak tutmaya çalıştıklarını belirtti.

Tanık olduğu anları anlatan Hasan, suikast sonrası görüntü ve fotoğraflarında nerede olduğunu da gösterdi.

“Benim için bu, polisin onun kaçmasına yardım etme girişimiydi.” Hassan, tanık olduklarına rağmen kendisine ifade vermek veya duruşma yapmak için başvurulmadığını söyledi.

Kaçmaya çalışan kişinin NYPD ile çalıştığını düşünüp düşünmediği sorulduğunda Hassan, “Kesinlikle bir devlet kurumu için çalışıyordu” dedi. söz konusu.

Malcolm X suikastının ardındaki gerçeğin saklandığına inanıyorlar.

Medeni haklar avukatı Ben Crump, Hassan’ın “Malcolm X’i biz mi vurduk?” polis olay yerine geldikten sonra. bana söylediklerini hatırlattı.

Kısa bir konuşma yapan Malcolm X’in kızı İlyasa Shahbaz, suikastın düzenlendiğini ve adaletin yerini bulmasını istediğini söyledi.

Hassan ve ailesinin avukatları, tetikçinin Konferans Salonundaki suikastı gerçekleştiren birkaç muhbirden biri olduğuna ve Malcolm X suikastının ardındaki gerçeğin gizlendiğine inanıyor.

Etkinlik

Malcolm X, 21 Şubat 1965’te Harlem’de bir konuşma yaparken öldürüldü.

Malcolm X’i kimin öldürttüğü konusu cinayetin üzerinden onlarca yıl geçmesine rağmen tam olarak aydınlatılamadı ve cinayetin ardından tutuklanan üç kişi müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Malcolm X’i öldürdüğü belirlenen Aziz Muhammed ve Halil İslam’ın durumu, 2020’de Netflix’te yayınlanan Malcolm X ile ilgili belgeselin ardından yeniden incelendi.

Söz konusu belgeselde, Malcolm X’in katili olmakla suçlanan kişiler hakkında çok az delil bulunduğu, bu kişilerin haksız yere hapse atıldıkları, tanıkların sözlerinde çelişkiler olduğu belirtildi.

Soruşturmaların ardından Kasım 2021’de New York Yüksek Mahkemesi Yargıcı Ellen Biben, iki sanık hakkındaki suçlamaların düşürüldüğünü açıkladı.

20 yıl hapis yattıktan sonra tahliye olan Aziz Muhammed’e kurumlara açtığı davada 26 milyon dolar, 2009’da vefat eden Halil İslam’ın ailesine ise 10 milyon dolar tazminat ödendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu